Logo programu Kapitał Ludzki

 






Od 1 kwietnia 2014r. do 30 czerwca 2015r. Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej realizował projekt „Doświadczenie drogą do zatrudnienia", który był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 – Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie" - Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy".

GRUPA DOCELOWA I CEL PROJEKTU
 

Projekt był skierowany do 40 osób bezrobotnych (25 kobiet i 15 mężczyzn) w wieku 18-30 lat, zarejestrowanych w dąbrowskim PUP.  BYł on odpowiedzią na rosnący problem bezrobocia wśród osób młodych do 31 roku życia, a jego celem było przede wszystkim stworzenie młodym osobom bezrobotnym (zarówno kobietom, jak i mężczyznom) możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, które przełożyło się na realne zwiększenie szans znalezienia trwałego zatrudnienia na rynku pracy.

FORMY WSPARCIA

W ramach projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" każdy uczestnik/uczestniczka był objęty/a kompleksowym wsparciem aktywizacyjnym:

Szkolenie Spadochron 

Cele i założenia szkolenia:
- zwiększenie motywacji wewnętrznej i wiary we własne możliwości,
- pomoc w odkryciu indywidualnych zainteresowań i predyspozycji do wykonywania określonej pracy,
- zapoznanie  się z technikami aktywnego szukania pracy,
- nauka pisania dokumentów niezbędnych do rekrutacji (życiorys, list motywacyjny),
- zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych wykorzystywanych do rozmowy kwalifikacyjnej,
- znalezienie optymalnej pracy.
 
Szkolenie Spadochron trwało 36 godz. W ramach programu zrealizowane zostały 4 bloki tematyczne:
- określenie predyspozycji zawodowych,
- aktywne formy poszukiwania pracy,
- rynek pracy,
- dokumenty aplikacyjne.

Każdy/a uczestnik/uczestniczka szkolenia Spadochron otrzymał/a materiały szkoleniowe, catering, stypendium szkoleniowe oraz możliwość ubiegania się o zwrot kosztów przejazdu.

Poradnictwo zawodowe
 
Poradnictwo zawodowe w ramach projektu rozpoczęło się od opracowania dla każdego uczestnika/uczestniczki Indywidualnego Planu Działania, w ramach którego rozpoznane zostały ich predyspozycje, potrzeby i oczekiwania zawodowe co umożliwiło świadome zaplanowanie ścieżki rozwoju zawodowego i wybór adekwatnego do wykształcenia i kwalifikacji potencjalnego stanowiska stażowego.

Drugim elementem poradnictwa zawodowego były grupowe warsztaty prorównościowe, które poświęcone zostały zagadnieniom równości płci na rynku pracy.

Staż 
 
Aby nabyć udokumentowane doświadczenie i praktykę zawodową potrzebną do podjęcia zatrudnienia uczestnicy/uczestniczki odbyli 6 miesięczny staż u pracodawcy, którego wcześniej sami/same wybrali/ły. W ramach projektu każdemu uczestnikowi/uczestniczce został przydzielony pośrednik pracy, który na etapie poszukiwania pracodawcy na staż wspierał ich i motywował, a w przypadku problemów w sposób aktywny włączał się w proces poszukiwań.

Z tytułu odbywania stażu uczestnikom/uczestniczkom przysługiwało stypendium stażowe oraz możliwość ubiegania się o zwrot kosztów przejazdu oraz refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.

Indywidualne pośrednictwo pracy
 
Jeśli bezpośrednio po zakończeniu stażu uczestnikom/uczestniczkom nie udało się podjąć zatrudnienia, wówczas przydzielony im pośrednik pracy (indywidualny opiekun) prowadził dla nich Bank Ofert Pracy uwzględniający ich kwalifikacje oraz oczekiwania zawodowe sprofilowane w ramach Indywidualnego Planu Działania. Opiekun oprócz wyszukiwania ofert pracy, również aktywnie wspierał i motywował  uczestników/uczestniczki w procesie poszukiwania pracy, tak aby mogli szybko znaleźć zatrudnienie.

Warsztaty poszukiwania pracy 

Jeżeli w okresie około 1 miesiąca od zakończenia stażu uczestnikowi/uczestniczce nie udało się podjąć zatrudnienia, wówczas był/a on/a kierowany/a na warsztaty poszukiwania pracy. W trakcie zajęć uczestnicy/uczestniczki poznali nowoczesne techniki efektywnego poszukiwania pracy, strategie pokonywania barier w realizacji planów zawodowych oraz stworzyli swój bilans umiejętności i mocnych stron. 

PRZEBIEG REALIZACJI PROJEKTU
 
Rekrutacja
 
Zgłoszenia kandydatów/kandydatek do projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" przyjmowane były od 5 maja do 16 lipca 2014 roku.
Rekrutacja odbywała się z uwzględnieniem zasady równych szans, w tym zasady równości płci a szczegółowe zasady rekrutacji opisane zostały w Regulaminie rekrutacji do projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia". Projekt przewiduje równy dostęp zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, znajdujących się w grupie potencjalnych uczestniczek/uczestników projektu.

Rekrutacja przebiegała dwuetapowo. W pierwszej kolejności przeprowadzona została weryfikacja formalna polegająca na sprawdzeniu czy kandydatura spełnia wszystkie kryteria kwalifikowalności tj.: status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w Powiatowym Urzędzie Pracy Dąbrowie Górniczej, wiek 18-30 lat, a także czy Formularz zgłoszeniowy jest kompletnie i czytelnie wypełniony.

Osoby, które pozytywnie przeszły etap oceny formalnej zostały zakwalifikowane do drugiego etapu rekrutacji, czyli do oceny merytorycznej. W ramach oceny  merytorycznej pracownik odpowiedzialny za rekrutację na podstawie danych zawartych w Formularzu zgłoszeniowym przyznawał punkty w kategoriach: wykształcenie (im bardziej nieadekwatne do sytuacji na rynku pracy tym więcej punktów), kwalifikacje dodatkowe i doświadczenie zawodowe (im mniejsze, tym więcej punktów). Następnie w trakcie rozmowy z kandydatem/kandydatką do projektu, pracownik odpowiedzialny za rekrutację badał motywację i nastawienie do udziału w projekcie za pomocą Kwestionariusza do mierzenia motywacji osiągnięć oraz spójność profilu zawodowego.

Na podstawie punktów uzyskanych w trakcie oceny merytorycznej zestawione zostały Listy Rankingowe - osobna dla kobiet (LRK) i osobna dla mężczyzn (LRM). Kandydatury umieszczane były odpowiednio na LRK i LRM wg malejącej liczby punktów. Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało (zgodnie z założeniami) 25 kobiet i 15 mężczyzn z największą liczbą punktów. Kandydatury, które zajęły kolejne miejsca utworzyły Listy Rezerwowe – osobną dla kobiet i osobną dla mężczyzn.

Po zakończeniu rekrutacji - w lipcu 2014 roku - osoby przyjęte do projektu podpisały Deklarację uczestnictwa. Dzień podpisania Deklaracji uczestnictwa jest dniem rozpoczęcia udziału w projekcie „Doświadczenie drogą do zatrudnienia".

Opracowanie Indywidualnych Planów Działania

Pierwszą formą wsparcia dla wszystkich uczestników i uczestniczek projektu było opracowanie lub zaktualizowanie Indywidualnych Planów Działania. Zostało ono podzielone na dwa etapy, w ramach pierwszego etapu, który odbył się dla 40 osób (25 kobiet i 15 mężczyzn) w miesiącu lipcu 2014 roku przeprowadzono dodatkowo bilans kompetencji oraz analizę możliwości i ograniczeń zawodowych w ramach projektu. W ramach II etapu, który odbędzie się w sierpniu 2014 roku (po zakończeniu szkolenia „Spadochron"), Indywidualne Plany Działania będą odpowiednio aktualizowane i doprecyzowane z uwzględnieniem refleksji wyindukowanych udziałem w szkoleniu, tak aby świadomie przejść do fazy poszukiwania adekwatnych do kwalifikacji, wykształcenia oraz preferencji uczestników i uczestniczek projektu stanowisk stażowych.

Szkolenie „Spadochron"
 
Szkolenie „Spadochron" zrealizowane zostało w ramach dwóch edycji – I edycja odbyła się w terminie 28.07.2014-01.08.2014 dla 19 osób (13 kobiet i 6 mężczyzn), zaś druga edycja w terminie 04.08-08.08.2014 dla 22 osób (12 kobiet i 10 mężczyzn). Szkolenie zostało ukończone zgodnie z założeniami projektu przez 40 osób (25 kobiet i 15 mężczyzn).

Szkolenie Spadochron realizowane było zgodnie z metodologią rekomendowaną przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) w oparciu o książkę Richarda Nelsona Bollesa i polegało mi.in. na odkrywaniu potencjału oraz analizie optymalnych warunków pracy dla danej osoby oraz motywowaniu jej do aktywnego poszukiwania zatrudnienia.

Dzięki udziałowi w szkoleniu „Spadochron" uczestnicy i uczestniczki projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" zostali mentalnie przygotowani do świadomego i dojrzałego wybory stanowiska stażowego oraz poszukiwania organizatora stażu.

Poszukiwanie pracodawców na staż
 
Kolejnym etapem uczestnictwa w projekcie „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" było pośrednictwo pracy związane z poszukiwaniem pracodawców na staż. Każdemu uczestnikowi i uczestniczce, który/a zakończył/a udział w szkoleniu „Spadochron" został przydzielony pośrednik pracy – indywidualny opiekun. Przy jego wsparciu uczestnik/uczestniczka projektu samodzielnie poszukiwała pracodawcy, u którego chciał/chciała odbywać 6-cio miesięczny staż. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które było dla uczestników i uczestniczek projektu praktycznym sprawdzianem świeżo nabytych umiejętności poszukiwania pracy oraz samodzielności. Uczestnik/uczestniczka projektu w indywidualnie ustalonych terminach odwiedzała swojego pośrednika pracy (indywidualnego opiekuna) w celu zrelacjonowania podejmowanych działań oraz wspólnego ich przeanalizowania. W przypadku, jeśli uczestnik/uczestniczka projektu miał/a problemy z samodzielnym znalezieniem pracodawcy, pośrednik pracy (indywidualny opiekun) w sposób aktywny włączał się w proces poszukiwań. Dla każdego uczestnika/uczestniczki prowadzona była Indywidualna Karta Pośrednictwa, na której odnotowywane były wszelkie zdarzenia związane z procesem poszukiwania pracodawcy na staż. Na tym etapie pośrednik pracy (indywidualny opiekun) wspierał i motywował uczestnika/uczestniczkę, tak aby mógł/mogła on/a aktywnie i skutecznie szukać organizatora, u którego chciał/a odbyć 6-cio miesięczny staż. Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony młodzi ludzie uczuli się samodzielności oraz praktycznych umiejętności poszukiwania pracy,  z drugiej mieli dyscyplinujące i motywujące poczucie nadzoru i opieki.

Staż 
 
Uczestnicy i uczestniczki po pozytywnie zakończonym procesie poszukiwania pracodawcy u którego będą odbywać staż, zostali w pierwszej kolejności pokierowani na badania lekarskie, a później na 6-cio miesięczny staż. W ramach projektu staż rozpoczęło 25 uczestniczek i 15 uczestników:
-4 uczestniczki na stanowisku pracownika biurowego,
-1 uczestnik na stanowisku montera-elektronika,
-1 uczestniczka na stanowisku geodety,
-1 uczestniczka na stanowisku florystyki,
-2 uczestników na stanowisku asystenta radcy prawnego,
-1 uczestnik na stanowisku ogrodnika terenów zieleni,
-1 uczestnik na stanowisku grafika,
-1 uczestniczka na stanowisku technika nauk chemicznych,
-2 uczestników na stanowisku pracownika biurowego,
-1 uczestniczka na stanowisku fotografa,
-1 uczestniczka na stanowisku pomocy nauczyciela wychowania przedszkolnego,
-1 uczestniczka na stanowisku asystenta ds. księgowości,
-1 uczestniczka na stanowisku pomocy biurowej,
-2 uczestniczki na stanowisku kasjera-sprzedawcy,
-1 uczestnik na stanowisku specjalisty ds. turystyki,
-1 uczestnik na stanowisku pracownika biura handlowego,
-1 uczestnik na stanowisku technika prac biurowych,
-1 uczestniczka na stanowisku architekta,
-1 uczestniczka na stanowisku księgowego,
-1 uczestniczka na stanowisku sprzedawcy,
-1 uczestnik na stanowisku referenta ds. biurowych,
-1 uczestniczka na stanowisku chemika-stażysty,
-1 uczestnik na stanowisku grafika komputerowego DTP,
-1 uczestnik na stanowisku pracownika ds. statystyki,
-1 uczestniczka na stanowisku nauczyciela wspierającego,
-1 uczestniczka na stanowisku asystenta projektanta,
-1 uczestniczka na stanowisku pośrednika w obrocie nieruchomościami,
-1 uczestnik na stanowisku laboranta,
-1 uczestniczka na stanowisku pracownika administracyjnego,
-1 uczestniczka na stanowisku pomocy kuchennej,
-1 uczestnik na stanowisku pracownika sekretariatu,
-1 uczestnik na stanowisku pracownika produkcyjnego,
-1 uczestnik na stanowisku ustawiacza maszyn,
-1 uczestnik na stanowisku serwisanta.

 Z tytułu odbywania stażu uczestnikom/uczestniczkom przysługuje stypendium stażowe oraz zwrot kosztów dojazdu, a takżeprawo ubiegania się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną.
Indywidualne pośrednictwo pracy po stażu
 
 Uczestnicy/uczestniczki projektu, którzy zakończyli/zakończyły staż i bezpośrednio po nim nie udało im się podjąć zatrudnienia, zostali/zostały objęci/objęte kolejnym wsparciem jakim jest indywidualne pośrednictwo pracy. Każdemu uczestnikowi/uczestniczce projektu został przydzielony pośrednik pracy (indywidualny opiekun), który prowadzi dla nich Bank Ofert Pracy uwzględniający ich kwalifikacje oraz oczekiwania zawodowe sprofilowane w ramach Indywidualnego Planu Działania. Aby ułatwić uczestnikowi/uczestniczce udział w tym etapie projektu i w jak największym zakresie usprawnić komunikację, pośrednik pracy przekazuje oferty pracy przede wszystkim telefonicznie lub mailowo. Jest to duża oszczędność czasu dla uczestnika/uczestniczki, który/która może go spożytkować na samodzielne poszukiwanie pracy. Zakłada się jednak, że minimum raz w miesiącu uczestnik/uczestniczka projektu będzie osobiście spotykać się ze swoim pośrednikiem pracy (indywidualnym opiekunem) celem wspólnego omówienia i przeanalizowania dotychczas podjętych działań oraz zaplanowania działań na kolejny miesiąc. Opiekun również aktywnie wspierał uczestników/uczestniczki w procesie poszukiwania pracy, tak aby mogli szybko znaleźć zatrudnienie (m.in. pomoc w profesjonalnym przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, w nawiązaniu kontaktu z pracodawcą, w budowaniu pozytywnego wizerunku własnej osoby na rozmowie kwalifikacyjnej).
 
Warsztaty poszukiwania pracy
 
28-29 maja i 22-23 czerwca 2015 roku dla 5 uczestniczek i 3 uczestników projektu, którym w okresie do miesiąca od zakończenia stażu nie udało się podjąć zatrudnienia zostały zorganizowane warsztaty poszukiwania pracy. W dwudniowych warsztatach trwających łącznie 8 godzin uczestniczki i uczestnicy mogli poznać nowoczesne techniki efektywnego poszukiwania pracy, strategie pokonywania barier w realizacji planów zawodowych oraz stworzyli swój bilans umiejętności i mocnych stron. Zajęcia pozwoliły również odświeżyć i odbudować motywację potrzebną do dalszego poszukiwania pracy. Po warsztatach uczestniczki i uczestnicy znowu zostali objęci intensywnym pośrednictwem pracy.
 

Zakończenie realizacji projektu

Realizacja projektu "Doświadczenie drogą do zatrudnienia" została zakończona z dniem 30 czerwca 2015 roku. Założenia projektu zostały zrealizowane, a cel główny został osiągnięty. Dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" do końca czerwca 2015 r. łącznie zatrudnienie podjęły 33 osoby (19 uczestniczek i 14 uczestników projektu). Projekt zakładał 40% efektywność zatrudnieniową. Do końca projektu osiągnięto 84,6% efektywność zatrudnieniową.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem końcowym podsumowującym realizację projektu „Doświadczenie drogą do zatrudnienia" (do pobrania poniżej).


Informacja dla uczestników i uczestniczek projektów realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) w latach 2008-2015
 
Mając na względzie wejście w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z 4 maja 2016) Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej informuje, że:

1) podstawą prawną przetwarzania danych osobowych uczestników i uczestniczek projektów realizowanych przez PUP w Dąbrowie Górniczej w ramach PO KL jest art. 6 ust. 1 lit. c) oraz art. 9 ust. 2 lit. g) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE;
2) w ramach projektów PO KL przetwarzane są następujące kategorie danych osobowych: imię, nazwisko, PESEL, wiek, płeć, dane kontaktowe, dane dodatkowe (wykształcenie, opieka nad dzieckiem lub osobą zależną, niepełnosprawność), rodzaj i szczegóły wsparcia;
3) administratorem  danych osobowych w projektach PO KL jest Instytucja Zarządzająca PO KL - Minister Inwestycji i Rozwoju, z siedzibą w Warszawie przy ul. Wspólnej 2/4, kontakt do Inspektora Ochrony Danych (IOD): iod@miir.gov.pl;
4) celem przetwarzania danych osobowych w projektach PO KL jest obowiązek udokumentowania kwalifikowalności wydatków w ramach projektu PO KL w okresie wskazanym w umowie o dofinansowanie projektu; 
5) uczestnik/uczestniczka projektu PO KL ma prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych i ich sprostowania;
 6) uczestnik/uczestniczka projektu PO KL ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych;
7) jedynym podmiotem, który przetwarza dane osobowe uczestników i uczestniczek projektów realizowanych przez PUP w Dąbrowie Górniczej w ramach PO KL jest w/w Urząd z siedzibą w Dąbrowie Górniczej przy ul. Jan III Sobieskiego 12, e-mail: kada@praca.gov.pl, tel. 32 262 37 39;
8) Inspektorem Ochrony Danych z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej jest Pani Agnieszka Wyłupek, z którą można się kontaktować pod numerem telefonu 32 262 37 39 w. 221, e-mailowo pod adresem iod@pup-dg.pl lub osobiście w pokoju nr 7.
 
Załączniki
Plakat.pdf (pdf, 437 KB)
Ulotka.pdf (pdf, 722 KB)
Raport podsumowujący realizację projektu Doświadczenie drogą do zatrudnienia (pdf, 4864 KB)