-
Załączniki
-
KFS 2025_plan wydatkowania_podpisany
KFS 2025_plan wydatkowania_podpisany.pdf 68 KB
-
KFS 2025_priorytety wydatkowania_aktualizacja
KFS 2025_priorytety wydatkowania_aktualizacja.pdf 65 KB
-
KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy_aktualizacja kwiecień 2025
KFS 2025 - Wytyczne dla urzędów pracy_aktualizacja kwiecień 2025.pdf 345 KB
KFS 2025 - Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
II nabór Wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej ogłasza II nabór
Wniosków o dofinansowanie kształcenia ustawicznego
ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Termin naboru wniosków od 26 maja 2025 r. do 28 maja 2025 r.
Wnioski złożone przed i po wskazanym terminie pozostaną bez rozpatrzenia.
Wnioski Pracodawców, którzy w wyniku I naboru otrzymali dofinansowanie nie będą rozpatrzone.
Spotkanie informacyjne dla pracodawców zainteresowanych złożeniem wniosku w ramach naboru odbędzie się 21maja 2025 r. o godz. 13.00 w sali nr 23 Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej.
Dane kontaktowe: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej, ul. Jana III Sobieskiego 12,
pokój 21 (I piętro)
telefon: 32 262 37 39, 32 262 29 39 wew. 206, 211; 786 863 312
e-mail: kada@praca.gov.pl
Limit środków KFS do rozdysponowania w niniejszym naborze: 521 911,60 zł (słownie: pięćset dwadzieścia jeden tysięcy dziewięćset jedenaście złotych 60/100).
Limit ten może zostać zwiększony o powstałe oszczędności w ramach już zawartych umów o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Priorytety wydatkowania środków KFS:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną,
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z wprowadzaniem elastycznego czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia lub rozpowszechnianiem w firmach work-life balance – priorytet dodany w kwietniu 2025 r.
Wysokość dofinansowania z KFS:
100% w przypadku gdy Wnioskodawca jest mikroprzedsiębiorcą,
80% w przypadku pozostałych Wnioskodawców.
Na jednego uczestnika dofinansowanie w danym roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia.
Kryteria obligatoryjne oceny wniosków:
- zgodność dofinansowanych działań z priorytetami wydatkowania środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku;
- zgodność kompetencji i/lub kwalifikacji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy;
- koszty kształcenia ustawicznego wskazanego do sfinansowania ze środków KFS
w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku; - posiadanie przez realizatora kształcenia ustawicznego certyfikatu jakości usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora kształcenia ustawicznego dokumentu na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym;
- rodzaj uzyskanych kompetencji i/lub kwalifikacji.
Kryteria fakultatywne oceny wniosków (kryteria te zostaną zastosowane w przypadku, jeśli suma z wniosków podlegających ocenie merytorycznej przekroczy dostępny limit środków KFS):
- złożenie wniosku kompletnego i prawidłowo wypełnionego tzn. takiego, który przeszedł ocenę formalną bez konieczności wezwania pracodawcy do jego poprawienia lub/i uzupełnienia;
- pracodawca nie korzystał w 2024 r. ze środków KFS.
Dodatkowe informacje:
Kształcenie ustawiczne objęte finansowaniem ze środków KFS co do zasady musi zakończyć się w 2025 r. W indywidualnych i uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wyrażenia zgody na zakończenie kształcenia ustawicznego do końca lutego 2026 r. Istnieje także możliwość wyrażenia zgody na rozpoczęcie studiów podyplomowych w terminie do końca lutego 2026 r. ze względu na cykliczne terminy ich uruchamiania przez szkoły wyższe. Decyzja o możliwości skorzystania z tego wyjątku podejmowana będzie w oparciu o uzasadnienie terminu rozpoczęcia wnioskowanej formy kształcenia ustawicznego przedstawione przez pracodawcę wraz z wnioskiem.
Pracodawcy ubiegający się o środki KFS obligatoryjnie powinni zapoznać się z Zasadami ubiegania się o środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej w 2025 roku i złożyć, w terminie naboru, kompletny i prawidłowo wypełniony Wniosek o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców wraz z załącznikami oraz Formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
UWAGA: W przypadku, jeśli w ramach kształcenia ustawicznego zaplanowano szkolenie, które kończy się egzaminem należy do wniosku dołączyć nie tylko program tego kształcenia, ale również zakres egzaminu. Jeżeli w preliminarzu kosztów kształcenia ustawicznego ujęty został koszt egzaminu (w tym egzaminu końcowego lub też egzamin wynika z programu szkolenia), to zakres tego egzaminu również należy dołączyć nawet jeśli egzamin ten nie został wykazany jako odrębna forma wsparcia w pkt. II.3 wniosku.
Brak jednego z ww. dokumentów spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
Zarówno program kształcenia, jak i zakres egzaminu muszą mieć formę odrębnych dokumentów/załączników. Oznacza to, że sytuacja w której do wniosku zostanie dołączony jeden załącznik zatytułowany „program kształcenia i zakres egzaminu” ze wspólnym zakresem zagadnień, traktowana będzie jako niespełnienie tego wymogu, co skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
Ponadto zarówno program kształcenia, jak i zakres egzaminu muszą mieć charakter bezpośredni i samodzielny informacyjnie, w tym sensie, że należy w nich wskazać wprost jakie konkretnie zagadnienia zawiera program szkolenia i odrębnie jakie zagadnienia będą przedmiotem egzaminu. Oznacza to, że sytuacja w której czy to w programie szkolenia, czy też w zakresie egzaminu znajdą się wyłącznie odesłania do innych dokumentów, jak np. przepisów prawa, norm, bez wskazania konkretnych zagadnień, traktowana będzie jako niespełnienie tego wymogu, co skutkować będzie pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
Dokumenty dostępne są poniżej.
Składanie wniosków:
- osobiście w Kancelarii Urzędu w godzinach jego pracy tj.: w poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 7.30-15.30, w środę w godz. 7.30-17.00, w piątek w godz. 7.30-14.00;
- za pośrednictwem poczty lub firmy kurierskiej na adres: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej, ul. Jana III Sobieskiego 12, 41-300 Dąbrowa Górnicza;
- elektronicznie przez:
- ePUAP – rekomendowany przez Urząd
w zakładce załatw sprawę- sprawy ogólne, pisma do urzędu – pismo ogólne do podmiotu publicznego – stary wzór – załatw sprawę,
- e-Doręczenia w zakładce twoje skrzynki/skrzynka firmowa
Uwaga! Przy składaniu wniosku tym kanałem mogą wystąpić problemy techniczne w przekazywaniu dokumentów,
- platformę praca.gov.pl
Uwaga! Urząd stosuje własny formularz wniosku aplikacyjnego. Wniosek dostępny na platformie praca.gov.pl jest nieobowiązujący w ogłaszanym naborze.
Wniosek złożony elektronicznie musi być podpisany kwalifikowalnym podpisem elektronicznym. Dopuszcza się podpisanie wniosku profilem zaufanym w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
-
Załączniki
-
Wniosek o przyznanie środków KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców - obowiązuje od 12.05.2025 r
Wniosek o przyznanie środków KFS na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców - obowiązuje od 12.05.2025 r.pdf 726 KB
-
Zasady ujednolicone KFS 2025-2026 - obowiązują od 12.05.2025 r
Zasady ujednolicone KFS 2025-2026 - obowiązują od 12.05.2025 r.pdf 394 KB
-
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (edytowalny)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (edytowalny).pdf 301 KB
-
BAROMETR ZAWODÓW miasto Dąbrowa Górnicza 2025 r.
BAROMETR_ZAWODOW_miasto_Dabrowa_Gornicza_2025.pdf 200 KB
-
BAROMETR ZAWODÓW województwo śląskie 2025 r.
BAROMETR_ZAWODOW_wojewodztwo_slaskie_2025.pdf 332 KB
-
Lista zawodów i specjalności na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy w Dąbrowie Górniczej na 2025 rok
Lista zawodów i specjalności na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy w Dąbrowie Górniczej na 2025 rok.pdf 1280 KB
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
- Niskie Podatki
-
Tarcza antykryzysowa COVID-19
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw (PKD 56.30.Z, 93.29.A lub 93.29.Z)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw - Sklepiki szkolne (15zze4a)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (rozp. rozdz. 3)
- Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy (art.15zzd)
- Pożyczka dla organizacji pozarządowych (art.15zzda)
- Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art.15zzc)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art.15zzb)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych (art.15zze)
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla kościelnej osoby prawnej (art.15zze2)
- Dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż (art.15zze4)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP - sklepiki szkolne (art.15gga1)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z określonych branż FGŚP (art.15gga)
- Świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy FGŚP (art.15g)
- Rozliczenie z otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP (art.15g)
- Dofinansowanie ze środków FGŚP do wynagrodzeń pracowników zabytków lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga)
- Świadczenia ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników nieobjętych przestojem (art.15gg)
- Rozliczenie wniosku w zakresie otrzymanych środków na ochronę miejsc pracy z FGŚP na podstawie art.15gg
- Dane kontaktowe do pracowników PUP i WUP udzielających informacji o wsparciu
- Pomoc w poszukiwaniu kandydatów do pracy
- Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy
-
Wsparcie tworzenia miejsc pracy
- Pomoc oferowana przez Doradcę Klienta
- Prace interwencyjne
- Roboty publiczne
- Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy
- Jednorazowa refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
- Świadczenie aktywizacyjne
- Bon zatrudnieniowy
- Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+
- Grant na telepracę
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy oraz składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnionych bezrobotnych do 30 roku życia
- Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za zatrudnione osoby powyżej 50 roku życia
- Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 roku życia
- Prace społecznie użyteczne
- Zwrot części albo całości kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne
- Obowiązki pracodawcy
-
Zatrudnianie niepełnosprawnych
- Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
- Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
- Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego
- Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
- Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Harmonogram form wsparcia
-
Zatrudnianie cudzoziemców
- Zatrudnianie obywateli państw UE/EOG i Szwajcarii – unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Zmiany do ustawy
- Ważne kontakty i linki
- Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy