Logo projektu RPO


Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej w latach 2021-2022 będzie kontynuował realizację projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej (IV)", który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – Oś priorytetowa VII Regionalny Rynek Pracy, Działania 7.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy oraz pozostających bez zatrudnienia – projekty pozakonkursowe dla publicznych służb zatrudnienia. 

 
Okres realizacji projektu: 01.01.2019 - 31.12.2022
 
 
GRUPA DOCELOWA I CEL PROJEKTU
 
Uczestnikami/ uczestniczkami projektu będzie 513 osób (w 2019 roku 171 osób, w roku 2020 100 osób, w 2021 roku 143 osoby, w 2022 roku 99 osób) zamieszkujących na terenie województwa śląskiego, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej jako osoby bezrobotne, należące co najmniej do jednej z poniższych grup:
- osób powyżej 50 roku życia
- kobiet powyżej 30 roku życia
- osób z niepełnosprawnościami powyżej 30 roku życia
- osób długotrwale bezrobotnych powyżej 30 roku życia
- osób o niskich kwalifikacjach powyżej 30 roku życia
- imigrantów,
- reemigrantów,
- osób odchodzących z rolnictwa i ich rodzin,
- mężczyzn w wieku 30-49* lat spełniających łącznie następujące warunki: *mężczyźni w wieku 30-49 lat spełniający łącznie wymagane warunki mogą stanowić nie więcej niż 20% uczestników projektu i otrzymać wsparcie wyłącznie w formie dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej połączonego z usługą poradnictwa zawodowego 

 
Powiatowy Urząd Pracy zapewnia również możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom/uczestniczkom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach celu tematycznego 9 w RPO oraz współpracuje w tym zakresie z działającymi na obszarze realizacji projektu instytucjami pomocy i integracji społecznej.
 
 
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia kobiet i mężczyzn, powyżej 30 roku życia zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej.

Dodatkowo, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, uczestnikami projektu będzie (około 1400 osób), w tym:
 
  1. Pracownicy powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin), na których wynagrodzenia dany pracodawca otrzyma dofinansowanie w ramach instrumentów wskazanych
    w art. 15zzb, 15zze Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,
  2. Osoby fizyczne powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin), które otrzymają dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ramach instrumentu wskazanego w art. 15zzc, Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. 
 
FORMY WSPARCIA
 
Każdy uczestnik/uczestniczka projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w wieku 30+ zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej (IV)", zostanie objęty/a indywidualną i kompleksową aktywizacją zawodową, która opierać się będzie na identyfikacji potrzeb uczestnika/uczestniczki (w tym poprzez diagnozowanie potrzeb oraz możliwości doskonalenia zawodowego) i przygotowaniu/aktualizacji Indywidualnego Planu Działania.
 
W ramach projektu przewidziano następujące formy wsparcia:  Dodatkowo dla min. 60% uczestników/uczestniczek projektu odbywających staż przewidziano możliwość ubiegania się o zwrot kosztów przejazdu, a dla 58 uczestników/uczestniczek o refundację kosztów opieki nad dzieckiem/ dziećmi do lat 6 lub dzieckiem/ dziećmi niepełnosprawnymi do lat 7.
 
 
 
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI
 
Projekt skierowany jest do kobiet i mężczyzn powyżej 30 roku życia,  zamieszkujących na terenie województwa śląskiego (zgodnie z art. 25 Kodeksu Cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu) i zarejestrowanych jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej spełniających wymagane kryteria.

Dodatkowo, w zależności od wybranej formy wsparcia, kandydatka/kandydat musi należeć do co najmniej jednej z poniższych kategorii:

     1. Staż:
        - kobiet,
        - osób powyżej 50 roku życia,
        - osób z niepełnosprawnością,
        - osób długotrwale bezrobotna,
        - osób o niskich kwalifikacjach,
        - imigrantów,
        - reemigrantów,
        - osób odchodzących z rolnictwa i członków ich rodzin.

    2. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej:
        - kobiet,
        - osób powyżej 50 roku życia,
        - osób z niepełnosprawnością,
        - osób długotrwale bezrobotna,
        - osób o niskich kwalifikacjach,
        - imigrantów,
        - reemigrantów,
        - osób odchodzących z rolnictwa i członków ich rodzin,
        - mężczyzn w wieku 30-49 lat nie będących:     3. Usługa pośrednictwa pracy świadczona w związku z realizacją oferty pracy, na stanowisko którego koszty wyposażenia/doposażenia zostały sfinansowane z projektu:
        - kobiet,
        - osób powyżej 50 roku życia,
        - osób z niepełnosprawnością,
        - osób długotrwale bezrobotna,
        - osób o niskich kwalifikacjach,
        - imigrantów,
        - reemigrantów,
        - osób odchodzących z rolnictwa i członków ich rodzin.
 


Kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione zarówno na dzień weryfikacji Ankiety zgłoszeniowej do projektu, jak również na dzień rozpoczęcia udziału w projekcie.

 
 
REKRUTACJA DO PROJEKTU
 
Proces rekrutacji uczestników/uczestniczek prowadzony jest przez doradców klienta i pracowników odpowiedzialnych za wdrażanie poszczególnych form wsparcia w sposób bieżący, aż do wyczerpania się liczby miejsc na poszczególne formy wsparcia określone na dany rok we wniosku o dofinansowanie projektu.
Rekrutacja do projektu jest prowadzona w sposób otwarty, z zachowaniem zasady równych szans, w tym zasady równości płci. Projekt przewiduje równy dostęp zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, znajdujących się w grupie potencjalnych uczestniczek/uczestników projektu.
Rekrutacja do projektu odbywa się w sposób zapobiegający dyskryminacji, co wyrażać się będzie w:
  1. ułatwieniu dostępu do oferty projektowej osobom starszym, słabiej widzącym, osobom z niepełnosprawnościami poprzez: obsługę tych osób na parterze budynku, bliską lokalizację budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej od przystanków komunikacji publicznej, zapewnienie dokumentów z większą czcionką, pomoc w wypełnieniu dokumentów rekrutacyjnych w siedzibie urzędu, zapewnienie w razie potrzeby tzw. pogotowia migowego, zagwarantowanie określonej liczby miejsc dla osób z niepełnosprawnościami,
  2. rozpoznaniu indywidualnych potrzeb, barier osób starszych i z niepełnosprawnościami w ramach Ankiety zgłoszeniowej do projektu oraz rozmowy z doradcą klienta lub pracownikiem odpowiedzialnym za wdrażanie poszczególnych form wsparcia. 
 
Rekrutacja do projektu przebiega według III etapów.
 
Etap I – zgłoszenie udziału w projekcie
  1. Zgłoszenie udziału w projekcie przez potencjalnych kandydatów/kandydatki odbywać się będzie poprzez złożenie Ankiety zgłoszeniowej do projektu.
  1. W przypadku chęci odbycia stażu Ankietę zgłoszeniową do projektu należy złożyć u swojego doradcy klienta lub pracownika odpowiedzialnego za wdrażanie tej formy wsparcia. Przyjmowanie ankiet odbywać się będzie w sposób ciągły. Informacja o zakończeniu rekrutacji na staż zostanie zamieszczona na stronie internetowej http://dabrowagornicza.praca.gov.pl w „Aktualnościach" oraz na tablicy ogłoszeniowej poświęconej projektowi (znajdującej się obok pokoju nr 4).
  1. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej Ankietę zgłoszeniową do projektu wraz z Wnioskiem o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej należy złożyć w trakcie trwania naboru, który zostanie ogłoszony na stronie internetowej http://dabrowagornicza.praca.gov.pl w „Aktualnościach" oraz na tablicy ogłoszeniowej poświęconej projektowi (znajdującej się obok pokoju nr 4) w sposób wskazany w ogłoszeniu o naborze.
  1. W przypadku chęci otrzymania od doradcy klienta oferty pracy na stanowisko, którego koszty wyposażenia/doposażenia zostały sfinansowane w ramach projektu Ankietę zgłoszeniową do projektu należy złożyć u swojego doradcy klienta lub pracownika odpowiedzialnego za wdrażanie tej formy wsparcia . Przyjmowanie ankiet odbywać się będzie w sposób ciągły. Informacja o zakończeniu rekrutacji zostanie zamieszczona na stronie internetowej http://dabrowagornicza.praca.gov.pl w „Aktualnościach" oraz na tablicy ogłoszeniowej poświęconej projektowi (znajdującej się obok pokoju nr 4).
  2. Złożenie Ankiety zgłoszeniowej do projektu nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do projektu.
  3. Złożone Ankiety zgłoszeniowe do projektu nie podlegają zwrotowi.
 
 
Etap II – weryfikacja kryteriów kwalifikowalności do projektu
  1. Na podstawie złożonej Ankiety zgłoszeniowej do projektu doradca klienta lub pracownik odpowiedzialny za wdrażanie poszczególnej formy wsparcia dokona weryfikacji kryteriów kwalifikowalności do projektu.
  2. Niespełnienie kryteriów kwalifikowalności skutkuje negatywnym wynikiem oceny formalnej i odrzuceniem kandydatury.
 
 
Etap III – kwalifikowanie do udziału w formach wsparcia
1. W przypadku kiedy kandydat/kandydatka uzyskał/a pozytywny wynik oceny z etapu II i wyraził/a zainteresowanie udziałem w stażu etap III przebiegać będzie następująco:
  1. doradca klienta przygotuje kandydata/kandydatkę do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym organizatorem stażu (doradcy klienta przy wyborze osób na rozmowy kwalifikacyjne do organizatorów staży uwzględniają w szczególności predyspozycje i kwalifikacje zawodowe bezrobotnych oraz warunki, jakie określił organizator stażu we wniosku o zorganizowanie stażu),
  2. kandydat/kandydatka otrzyma skierowanie na rozmowę kwalifikacyjną do organizatora stażu,
  3. organizator stażu spośród skierowanych kandydatów/kandydatek dokona ostatecznego wyboru osoby, która będzie odbywała staż,
  4. wybrany/a przez organizatora stażu kandydat/kandydatka po dostarczeniu skierowania na rozmowę kwalifikacyjną z akceptacją organizatora stażu zostanie zakwalifikowany/a do udziału w projekcie,
  5. w przypadku braku akceptacji organizatora stażu kandydat/kandydatka może być kierowany/a przez doradcę klienta na rozmowę kwalifikacyjną do innego organizatora stażu (pod warunkiem spełniania warunków, jakie określił organizator stażu we wniosku o zorganizowanie stażu).
 2. W przypadku kiedy kandydat/kandydatka uzyskał/a pozytywny wynik oceny z etapu II i ubiega się o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej etap III przebiegać będzie następująco:
  1. złożony przez kandydata/kandydatkę Wniosek o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej podlegać będzie ocenie zgodnie z Regulaminem przyznawania bezrobotnym dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej,
  2. w ogłoszeniu o naborze Wniosków o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej zostanie wskazana konkretna liczba dofinansowań zaplanowanych do udzielenia kobietom i mężczyznom w ramach projektu, w związku z czym ocenione wnioski utworzą dwie Listy rankingowe – osobną dla kobiet i osobną dla mężczyzn,
  3. do dofinansowania kosztów podjęcia działalności gospodarczej zostaną rekomendowane wnioski, które uzyskają największą liczbę punktów na Listach rankingowych,
  4. w przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów o rekomendowaniu wniosku do dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej decydować będzie w pierwszej kolejności posiadanie statusu osoby z niepełnosprawnościami, w drugiej statusu osoby długotrwale bezrobotnej, w trzeciej statusu osoby o niskich kwalifikacjach, a następnie kolejność złożenia Wniosku o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej rozumiana jako data i numer zarejestrowania go przez Kancelarię Urzędu (bez względu na sposób jego dostarczenia). Kandydatury, które zajmą kolejne miejsca utworzą Listy Rezerwowe (osobną dla kobiet i mężczyzn),
  5. ostateczną decyzję o uwzględnieniu wniosku o dofinansowanie kosztów podjęcia działalności gospodarczej podejmuje Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy,
  6. kandydaci/kandydatki których wnioski zostaną uwzględnione przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy do dofinansowania kwalifikują się do udziału w projekcie.
3. W przypadku kiedy kandydat/kandydatka uzyskał/a pozytywny wynik oceny z etapu II i wyraził/a zainteresowanie ofertą pracy na wyposażone/doposażone w ramach projektu stanowisko pracy etap III przebiegać będzie następująco:
  1. doradca klienta przygotuje kandydata/kandydatkę do udziału w procesie rekrutacji uwzględniając w szczególności predyspozycje i kwalifikacje zawodowe osoby bezrobotnej oraz informacje o stanowisku pracy, które zostały określone we wniosku o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego,
  2. przeprowadzony zostanie proces rekrutacji,
  3. uczestnikiem/uczestniczką projektu staje się osoba, która zostanie zaakceptowana przez pracodawcę i podejmie zatrudnienie,
  4. w przypadku braku akceptacji pracodawcy kandydat/kandydatka może być kierowany/a przez doradcę klienta na rozmowę kwalifikacyjną do innego pracodawcy (pod warunkiem spełnienia wymagań, które pracodawca określił we wniosku o refundację kosztów wyposażenia/ doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego).
FORMY WSPARCIA DLA PRACOWNIKÓW I OSÓB SAMOZATRUDNIONYCH
W CELU PRZECIWDZIAŁANIA NEGATYWNYM SKUTKOM PANDEMII COVID-19

Instrumenty dofinansowania - instrumenty wskazane w art. 15zzb, 15zzc, 15zze Ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób, tj.:
  1. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne     pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (art. 15zzb),
  2. dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
dla przedsiębiorców samozatrudnionych (art. 15 zzc),
  3. dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek
na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 15 zze).
 
PLANOWANE EFEKTY
Projekt przyczyni się do osiągnięcia min. efektywności zatrudnieniowej wśród uczestniczek/uczestników które/którzy zakończą udział w projekcie na poziomie:
  1. 45% - Odestek uczestniczek/uczestników w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskim kwalifikacjami, imigranici, reemigranci) którzy podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy nastąpujący po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie.
  2. 60%- Odesetek uczestniczek/uczestników nienależacych do ww. grup, którzy którzy podejmą pracę w okresie do 3 miesięcy nastąpujący po dniu, w którym zakończyli udział w projekcie.
 
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie !
 

Informacje o aktualnie trwających naborach:

   
 
Załączniki
Zasady rekrutacji RPO WSL.zip (zip, 6325 KB)
Ankieta zgłoszeniowa RPO WSL.zip (zip, 252 KB)
Wniosek o refundację kosztów opieki RPO WSL.zip (zip, 1048 KB)
Regulamin zwrotu kosztów przejazdu z wnioskiem i załącznikami RPO WSL.zip (zip, 6853 KB)