Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych pozostających bez pracy w powiecie lubelskim (III)

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie w okresie od 1 stycznia 2025 roku do 30 czerwca 2026 roku realizuje projekt niekonkurencyjny pt. „Kompleksowa aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych pozostających bez pracy w powiecie lubelskim (III)", w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy, Działanie 9.1 Aktywizacja zawodowa – projekty PUP.
 
Cel projektu:                       

Głównym celem projektu jest zwiększenie zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lublinie oraz w Filiach w Bełżycach i w Bychawie, pozostających bez pracy w powiecie lubelskim, poprzez kompleksową aktywizację zawodową osób bezrobotnych (w tym dotacje na samozatrudnienie). W szczególności poprzez zwiększenie, nabycie lub zmianę kwalifikacji, kompetencji/umiejętności, zgodnych ze zidentyfikowanymi potrzebami pracodawców. Wsparciem w ramach projektu łącznie zostanie objętych 320 osób bezrobotnych.


Grupę docelową w projekcie będą stanowiły osoby pozostające bez pracy, zarejestrowane w PUP Lublin oraz Filiach w Bełżycach i Bychawie, w tym osoby z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności, osoby należące do kategorii NEET, osoby odchodzące z rolnictwa; ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, a także osoby, którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie ( konsekwencjami spowodowanymi inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę). Pomoc również udzielana będzie osobom z krajów trzecich, obcego pochodzenia, osobom należącym do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych takich jak Romowie oraz osobom w kryzysie bezdomności lub dotkniętych wykluczeniem z dostępu do mieszkań.

W trakcie rekrutacji zostanie zachowana zasada równości szans i niedyskryminacji. Zostanie zapewniony równy dostęp do oferowanych działań bez względu na płeć, pochodzenie wyznanie czy stopień niepełnosprawności.

Dla każdego uczestnika projektu przewidziana jest indywidualna i kompleksowa aktywizacja zawodowa. Każdy z uczestników zostanie objęty wsparciem w postaci pośrednictwa pracy lub doradztwa zawodowego. Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb, pogłębioną analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych poprzez opracowanie lub aktualizację Indywidualnego Planu Działania. Dzięki tej analizie dopasowana będzie oferta pomocy w taki sposób, aby odpowiadała na rzeczywiste potrzeby danego uczestnika projektu i zgodnie z założeniami IPD uczestnicy zostaną skierowani na jedną z dostępnych w projekcie form wsparcia:

-staż

-szkolenie

-jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

-doposażenie stanowiska pracy

-prace interwencyjne

Założenia projektu:

  • Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu –97 osoby
  • Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 116 osoby
  • Liczba utworzonych miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS+ środków na podjęcie działalności gospodarczej – 43

 
Wartość projektu: 4 069 672,70 zł w tym:

Dofinansowanie ze środków wspólnotowych – 3 459 221,79 zł

Dofinansowanie z wkładu krajowego- 610 450,91 zł

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie !

#FunduszeEuropejskie