30 listopada 2007 r. zakończono realizację projektu „Pierwszy etat czy pierwszy biznes?". Projekt był realizowany przez 20 miesięcy, a cały jego budżet ostatecznie wyniósł 1 437 159,42 zł.

Grupą docelową, która została objęta wsparciem stanowiły osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dąbrowie Górniczej, w wieku do 25 lat bądź będące bezrobotnymi absolwentami wszystkich typów szkół. Do projektu zrekrutowano 366 osób (195 kobiet), w tym 344 do 25 roku życia oraz 135 absolwentów.

Głównym założeniem projektu było nie tylko ograniczenie bezrobocia wśród tej kategorii osób, ale przede wszystkim stworzenie im mocnych podstaw do przyszłej kariery zawodowej. Adresaci projektu mając do wyboru szereg różnorodnych form wsparcia, mogli zdecydować o kierunku własnego rozwoju zawodowego. Każdemu uczestnikowi poprzez zaimplementowanie do projektu różnych form wsparcia stworzono realną możliwość wybrania instrumentu aktywizującego, którym był najbardziej zainteresowany i który w istotny sposób poprawił jego sytuację zawodową na rynku pracy.

Formami wsparcia proponowanymi w projekcie były:

Beneficjenci projektu, mając na uwadze jego tytuł, nie tylko szukali swojego miejsca na rynku pracy wykonując obowiązki „etatowe", ale ci bardziej odważni zainwestowali siły w stworzenie własnej firmy. Aby wspomóc przyszłych przedsiębiorców w projekcie przewidziano dla nich wsparcie w postaci:

Sukcesem projektu jest również 57% efektywność zatrudnieniowa przedsięwzięcia (spośród 366 beneficjentów projektu, dzięki uczestnictwu w nim na rynek pracy weszło 206 osób).

 

Przedłużenie realizacji projektu do 30 listopada 2007 roku!!!

W związku z otrzymaniem dodatkowych środków na realizację projektu „Pierwszy etat, czy pierwszy biznes?" Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej przedłuża jego realizację do dnia 30 LISTOPADA 2007 roku.

W ramach projektu dodatkowo będą realizowane następujące formy wsparcia:

Rekrutacja beneficjentów odbędzie się w następujących miesiącach:

Miesiąc rekrutacji Forma wsparcia Zaplanowana do zrekrutowania liczba osób Szczegółowe informacje można uzyskać w pokojach:
Luty 2007 Kurs „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
5 osób
pokój 19
Marzec 2007 Staż zawodowy
60 osób
pokój 2a wykształcenie wyższe

pokój 4 wykształcenie średnie

pokój 2 wykształcenie zasadnicze zawodowe

pokój 3 wykształcenie podstawowe
 
Szkolenie: „Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym"
15 osób
pokój 23
Kwiecień 2007 Staż zawodowy
20 osób
pokój 2a wykształcenie wyższe

pokój 4 wykształcenie średnie

pokój 2 wykształcenie zasadnicze zawodowe

pokój 3 wykształcenie podstawowe
 
Szkolenie:
„Spawanie"
„Prawo jazdy kat. C"
17 osób
10 osób
pokój 23
Maj 2007 Szkolenie: „Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym"
10 osób
pokój 23
Kurs „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
4 osoby
pokój 19
Sierpień 2007 Kurs „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
3 osoby
pokój 19

Staże zawodowe:

Beneficjenci zrekrutowani do projektu na staż zawodowy rozpoczną go w następujących terminach:

Szkolenia zawodowe:

Szkolenia zawodowe będą odbywać się w następujących miesiącach:

Szkolenie „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacje

Szkolenie „ABC Przedsiębiorczości" (czas trwania 1 miesiąc) rozpocznie się w następujących terminach:

Wypłata dotacji nastąpi zaraz po zakończeniu udziału w szkoleniu „ABC Przedsiębiorczości".

Projekt „Pierwszy etat, czy pierwszy biznes?" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 1.2

Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej zaprasza wszystkie osoby bezrobotne w wieku do 25 lat zamieszkałe na terenie miasta Dąbrowa Górnicza (zarejestrowane w urzędzie nie dłużej niż 24 miesiące) oraz bezrobotnych absolwentów wszystkich typów szkół do udziału w projekcie

Projekt realizowany jest w ramach Działania 1.2 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 „Perspektywy dla młodzieży". Ma on na celu udzielenie możliwie pełnego wsparcia młodym ludziom wchodzącym na rynek pracy tak, aby nie stawali się bądź nie pozostawali bezrobotnymi. Wszystkim osobom młodym zgłaszającym chęć przystąpienia do projektu zostaną zaproponowane do wyboru następujące formy wsparcia:

Staże zawodowe

Dla osób zainteresowanych zdobyciem pierwszych lub poszerzeniem dotychczasowych doświadczeń zawodowychprzewidziano 100 staży zawodowych. Osoby zainteresowane tą formą wsparcia będą musiały wypełnić ankietę zgłoszeniową, w celu weryfikacji kryteriów formalnych. Po pozytywnym wyniku weryfikacji formalnej osoba bezrobotna zapoznaje się z wykazem oferowanych stanowisk stażu oraz nazwami pracodawców i miejscem odbywania stażu. W przypadku wyboru konkretnego stanowiska u danego pracodawcy osoba bezrobotna otrzymuje skierowanie na rozmowę kwalifikacyjną (wraz z 2-3 innymi kandydatami do wyboru). Jeśli wynik rozmowy kwalifikacyjnej będzie pozytywny, wówczas osoba bezrobotna podpisuje deklarację uczestnictwa, a pracownik urzędu kieruje tę osobę na badania lekarskie. Po pozytywnym przejściu badań lekarskich uczestnik projektu podpisuje Oświadczenie osoby bezrobotnej skierowanej do odbycia stażu zawodowego u pracodawcy. Osoba ta zostaje poinformowana o swoich prawach i obowiązkach ( termin wypłaty stypendium, zasady wybierania dni wolnych, obowiązek podpisywania się na liście obecności, zasady przerywania stażu).

Rekrutacja będzie odbywać się:

Osoby zainteresowane stażem zawodowym będą rekrutowane:

Szkolenia zawodowe

Osoby chcące dostosować swoje kwalifikacje do wymogów, jakie stawia dzisiejszy rynek pracy, mogą w ramach projektu skorzystać ze szkoleń zawodowych. Przewidziano kilka kierunków szkoleń, których ukończenie pozwoli ograniczyć bariery dotyczące wykształcenia, braku umiejętności lub niedostosowania kwalifikacji:

Niezależnie od poziomu wykształcenia procedura rekrutacyjna na szkolenia realizowana będzie w pokoju 23. Rekrutacja będzie polegała na wypełnieniu ankiety zgłoszeniowej, zaznaczeniu wybranego kierunku szkolenia i weryfikacji formalnej przez Urząd. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia osoba bezrobotna podpisuje deklaracje uczestnictwa w projekcie i zostaje wydane skierowanie na szkolenie.

Rekrutacja będzie się odbywać:

Szkolenie „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacje

23 młodych, przedsiębiorczych osób mających inicjatywę i pomysł na swój biznes może skorzystać ze szkolenia „ABC Przedsiębiorczości" oraz dotacji na rozwinięcie swojej działalności gospodarczej. Kurs będzie realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych technik audiowizualnych i wyposaży te osoby w praktyczną i kompleksową wiedzę na temat otwierania i prowadzenia własnej działalności. Dodatkowo uczestnicy kursu w miarę potrzeb objęci zostaną usługą poradnictwa zawodowego oraz otrzymają możliwość odbycia indywidualnych konsultacji z trenerem szkolenia. Przyznane dotacje w znaczny sposób ułatwią udźwignięcie ciężaru finansowego, jakim jest założenie i prowadzenie własnej firmy. Rekrutacja prowadzona będzie na podstawie wniosków, które zostały pozytywnie ocenione i będzie miała charakter zamknięty. Rekrutacja na szkolenie oraz dotacje rozpocznie się w maju 2006 (10 osób), wrześniu 2006 (5 osób) oraz grudniu 2006 (8 osób).