Zakończenie realizacji projektu - podsumowanie

Print Drukuj
Logotyp POWER w kolorzeRealizacja projektu „Wsparcie osób młodych z Dąbrowy Górniczej w powrocie na rynek pracy" zakończyła się 30 kwietnia 2023 r. Był on odpowiedzią na potrzeby osób młodych, które w wyniku negatywnych skutków pandemii wirusa SARS-CoV-2 pozostawały poza rynkiem pracy. Projekt realizowany był od maja 2021 r.

Grupą docelową projektu były osoby pomiędzy 18 a 29 rokiem życia, które utraciły zatrudnienie  po 1 marca 2020 roku w wyniku pandemii, albo znajdowały się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, m.in. były to osoby o niskich kwalifikacjach, z niepełnosprawnościami czy długotrwale bezrobotne. Wsparciem planowano objąć 36 osób (24 kobiety i 12 mężczyzn). Ostatecznie do projektu zrekrutowano 68 osób (49 kobiet i 19 mężczyzn).

Zgodnie z założeniami projektu nasi uczestnicy i uczestniczki podjęli/podjęły pracę w ramach zatrudnienia subsydiowanego – prac interwencyjnych. Poprzedzone to było kompleksowym wsparciem w postaci:
1. Indywidualnego poradnictwa zawodowego w ramach którego pod okiem doradcy zawodowego wzmocnili/wzmocniły oni/one samoocenę i motywację do działania, przygotowali/przygotowały CV oraz ćwiczyli/ćwiczyły umiejętności autoprezentacji. Dodatkowo zapoznani/zapoznane zostali/zostały z zagadnieniami z obszaru gender: stereotypami i procesami stereotypizacji, zjawiskami związanymi z dyskryminacją płci na rynku pracy oraz sposobami im przeciwdziałania. Tą formą pomocy objęliśmy 62 uczestników (44 kobiety i 18 mężczyzn).
2.  Indywidualnego pośrednictwa pracy - proces poszukiwania miejsc zatrudnienia uwzględniał kwalifikacje i potencjał zawodowy naszych uczestników i uczestniczek i przebiegał w sposób wolny od stereotypów płci, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami kwalifikacjami i kompetencjami. Dla każdego/każdej z nich szukano pracodawcy, u którego mógł/mogła on/ona podjąć zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych. Aktywnym pośrednictwem pracy w całym okresie realizacji projektu objęto 68 osób (49 kobiet i 19 mężczyzn).
3. Zatrudnienia subsydiowanego – prac interwencyjnych, w ramach którego pracodawcy uzyskali wsparcie w postaci sześciomiesięcznego dofinansowania do kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Takiego wsparcia udzielono 32 pracodawcom, a dzięki niemu mogli zatrudnić i utrzymać zatrudnienie 42 pracowników. Nasi uczestnicy/uczestniczki po okresie dofinansowania kontynuowali zatrudnienie przynajmniej przez kolejne trzy miesiące finansowane ze środków własnych pracodawcy.

Przez cały okres realizacji projektu zatrudnienie lub inną pracę zarobkową podjęło łącznie 52 uczestników (39 kobiet i 13 mężczyzn). Na wynik ten składają się zarówno podjęcia pracy w ramach zatrudnienia subsydiowanego, jak i podjęcia pracy przed rozpoczęciem tej formy wsparcia. Indywidualna praca z uczestnikami/uczestniczkami w ramach poradnictwa zawodowego i aktywne pośrednictwo pracy były istotnymi czynnikami motywującymi do zmiany sytuacji zawodowej naszych uczestników i uczestniczki, co przyniosło rezultat w postaci prawie 100% efektywności zatrudnieniowej (w stosunku do 44% efektywności planowanej).


PROJEKT W LICZBACH
Projekt w liczbach:
1) 68– liczba osób bezrobotnych do 30 roku życia biorących udział w projekcie, w tym 49 kobiet i 19 mężczyzn;
2) 68 – liczba osób (w tym  49 kobiet i 19 mężczyzn) dla których doradcy klienta nawiązywali kontakty z pracodawcami i organizowali dla nich spotkania w ramach usług pośrednictwa pracy;
3) 62 – liczba osób, które zmotywowaliśmy do działania, wzmocniliśmy ich samoocenę oraz wskazaliśmy im właściwe techniki poszukiwania zatrudnienia poprzez objęcie ich poradnictwem zawodowym (44 kobiety i 18 mężczyzn);
4) 53 - osoby zrekrutowane do projektu, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. w wyniku pandemii COVID-19 (39 kobiet i 13 mężczyzn);
5) 52 – liczba osób, które dzięki udziałowi w projekcie podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (39 kobiet i 13 mężczyzn).
6) 42 – uczestnicy i uczestniczki, którym pomogliśmy podjąć zatrudnienie na umowę o pracę z dofinansowaniem unijnym dla pracodawcy (31 kobiet i 11 mężczyzn);
7) 32 – liczba pracodawców, którym pomogliśmy w rekrutacji i  wsparliśmy ich finansowo refundując część wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych uczestników i zatrudnione uczestniczki projektu.
8) 68 – liczba osób biorących udział w projekcie, należących do grupy osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. osób z kategorii NEET, osób z niepełnosprawnościami, kobiet, osób o niskich kwalifikacjach, osób odchodzących z rolnictwa, imigrantów i reemigrantów oraz osób długotrwale bezrobotnych (49 kobiet i 19 mężczyzn);

Projekt w liczbach.
Informacje o publikacji dokumentu